Uczniowie OPW w wyniku realizacji programu szkolenia poprzez zajęcia teoretyczne, praktyczne, wyjazdowe oraz obóz posiądą wiedzę z zakresu:
- podstawowych uwarunkowaniach służby wojskowej,
- wybranych zagadnień regulaminów ogólnego, musztry, ceremoniału wojskowego,
- podstaw wychowania wojskowego,
- podstaw szkolenia bojowego, w tym taktyki,
- szkolenia strzeleckiego,
- rozpoznania wojskowego,
- szkolenia inżynieryjno-saperskiego.
Korzyści dla uczniów płynące z podjęcia nauki w OPW:
- bezpłatne pełne umundurowanie,
- system szkolenia przygotowujący do pełnienia służby mundurowej,
- dodatkowe punkty do Akademii Wojskowych oraz WOT,
- skrócona służba przygotowawcza do służby wojskowej,
- możliwość rozpoczęcia studiów na preferencyjnych warunkach,
- bezpłatny obóz szkoleniowy współfinansowany przez MON.
Klasa przeznaczona jest dla uczniów, którzy chcą związać swoją karierę zawodową ze służbami mundurowymi. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących przez wszystkie lata edukacji uczniowie uczestniczą w szkoleniu teoretycznym i praktycznym.
W czasie zajęć uczniowie mają szansę zapoznać się ze specyfiką pracy żołnierza zawodowego, uczestnicząc w zajęciach teoretycznych, realizowanych metodą wykładów informacyjnych, dyskusji, inscenizacji, prezentacji multimedialnych, pokazów umundurowania oraz zajęciach praktycznych realizowanych metodą ćwiczeń, musztry bojowej, pokazów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także pokazów prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności. Ponadto uczniowie tej klasy biorą udział w uroczystościach wojskowych i patriotycznych na szczeblu powiatowym oraz wojewódzkim. Minimalna liczba godzin szkolenia to 230, w tym 53 godz. szkolenia teoretycznego i 177 godz. szkolenia praktycznego.
Zajęcia realizowane w ramach szkolenia odbywają się na terenie szkoły, jednostki wojskowej lub na terenie innych obiektów dostosowanych do formy, metod i tematyki zajęć określonych w programie szkolenia.
W klasie IV uczniowie biorą udział w obozie szkoleniowym, który odbywa się na terenie obiektów wojskowych, w szczególności w rejonach poligonów wojskowych i ośrodkach szkolenia lub na terenie innych obiektów dostosowanych do formy, metod i tematyki zajęć określonych w programie szkolenia.
Zarówno szkolenie wojskowe, jak i udział w obozie są bezpłatne. Uczniowie na czas edukacji zobowiązani są do noszenia mundurów, zwłaszcza w czasie zajęć z przysposobienia wojskowego. Stanowią one wizytówkę klasy, podnoszą jej morale i przyswajają wizerunek żołnierza.
HARMONOGRAM DZIAŁAŃ
ŚLUBOWANIE ODDZIAŁU PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO
Pierwszy raz w historii szkoły do ślubowania przystępowali uczniowie oddziału OPW uruchomionego Decyzją Ministra Obrony Narodowej w listopadzie tego roku. Jednostką wojskowa odpowiedzialną za prowadzenie kształcenia praktycznego jest 113 Batalion Lekkiej Piechoty 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Krakowie. Uczniowie bardzo dostojnie prezentowali się w tych mundurach, otrzymanych z dotacji na zakup wszystkich elementów ubioru tzw. pakietu ubiorczego ucznia OPW. Fotoreportaż…
DOTACJA MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ DLA ODDZIAŁU PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO