Trzy, dwa, jeden, zero … W dniu 21 lipca 2010 roku ruszył V Przystanek PaT, przystanek, na którym spełniają się marzenia. Reprezentanci naszej szkoły, wspólnie z opiekunami też tam byli!
Od rana tego dnia do bazy V Przystanku Pat, która w tym roku zlokalizowana była w podwarszawskim Karolinie, przyjeżdżali uczestnicy z całego kraju. Siedzibą spotkań był budynek Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” – „Matecznik”. Miejsce noclegu mieściło się na polu namiotowym w zabytkowym parku Tadeusza Sygietyńskiego, założyciela grupy „Mazowsze”.
Pięć uderzeń w gong obwieściło oficjalne otwarcie V Przystanku PaT. Pierwszy przystankowy wieczór i noc były pełne artystycznych atrakcji od występu polsko-niemieckiego campu teatralno-muzycznego Bernarda Szulca z Berlina, po spektakle z Garwolina, Siedlec i Bytomia. A to był dopiero początek… Byliśmy świadkami koncertu Reprezentacyjnej Orkiestry Policji, obejrzeliśmy spoty promocyjne V Przystanku PaT, uroczyście przywitano gości i uczestników Akcji. Została również ogłoszona III edycja konkursu „Uczymy się Patrzeć” na scenariusz spektaklu edukacyjno – profilaktycznego. Przedstawiona została również kontynuacja z IV Przystanku PaT, projekt Karoliny Bąkowskiej „Jak zmienić świat na lepsze”.
Wszystkie kolejne dni przystanku rozpoczynały warsztaty artystyczne – wybrane indywidualnie przez uczestników.
Każdego dnia od godziny szesnastej rozpoczynały się warsztaty profilaktyczne, na których przedstawiano spektakle. Każde takie spotkanie wiele uzmysławiało i uczyło. Warsztaty wnosiły coś nowego, ważnego i pożytecznego.
Wieczorami po kolacji, na młodzież PaT-u czekał świat teatru letniego – wielorakie spektakle, spotkania autorskie, rozmowy filozoficzne – były fascynującym uzupełnieniem przystanku.
W sobotę 24 lipca wyjechaliśmy kolumną autokarów – pod eskortą policji – do Warszawy, gdzie odbył się Finał V Przystanku PaT.
Szef polskiej Policji – oficjalnie rozpoczynając finał – w swoim przemówieniu, zwrócił uwagę na inną niż zwykle formułę Święta Policji: „Chcemy pokazać Policję przez pryzmat społeczny, przez dialog z młodymi ludźmi” mówił, nawiązując do Finału V Przystanku PaT. Wkrótce na estradzie pojawili się uczestnicy 10 przystankowych warsztatów, którzy zaprezentowali efekty swojej pracy z instruktorami. Wulkan pozytywnej energii na estradzie i szaleństwo przed nią – tak w skrócie można podsumować Finał V Przystanku PaT.
Po powrocie do Karolina – ciąg dalszy finałowych atrakcji artystycznych, kolejne pokazy warsztatowe, „wielkie czytanie” i koncert warsztatów wokalnych. Po kolacji, pożegnaliśmy się z szefem Akcji i sztabu panem Grzegorzem Jachem, który wręczył nam dyplom i podziękował za twórczą myśl i działanie w drodze do drugiego człowieka.