Od 1 czerwca 2017 roku nauczyciele i uczniowie ZSOiZ w Gromniku realizują projekt Erasmus + „Znajomość historii i kultury małej ojczyzny gwarantem utrwalenia tożsamości Europy”. Stanowi on jeden z elementów Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły. Projekt potrwa do 31 grudnia 2018 roku.
W ramach projektu zaplanowano działania, których realizacja przyczyni się do wzrostu bądź nabycia następujących kompetencji:
- spektakl o tematyce historycznej i nagranie go z napisami w języku angielskim, języku niemieckim i języku hiszpańskim. Upowszechnienie go zagranicą m.in. na platformach e-Twinning, Youtube i Facebook. Realizacja tego działania przyczyni się do kształcenia kreatywnego i krytycznego myślenia; podniesienia świadomości w zakresie wartości edukacji formalnej i nieformalnej oraz kształcenia umiejętności przekrojowych (informatyka, przedsiębiorczość, aktywność). Uzyskamy też przyrost wiedzy na temat kultury i historii naszego regionu.
- konkurs dla gimnazjalistów dotyczący sylwetek największych osobowości z historii współczesnej Europy. Organizacja i przeprowadzenie tego konkursu poza wspomnianymi wcześniej umiejętnościami, rozwinie też kompetencje osobowe, umiejętności pracy zespołowej oraz umiejętności organizacyjne. Oczywiste jest też poszerzenie wiedzy związanej z tematem konkursu.
- nagranie przez uczniów naszej szkoły teledysków z polskimi pieśniami patriotycznymi z napisami w języku angielskim, języku niemieckim i języku hiszpańskim oraz upowszechnienie ich za granicą m.in. platforma e-Twinning, Youtube, Facebook. Kolejnym rezultatem tego działania będzie podniesienie kompetencji językowych oraz umiejętności korzystania z TIK, pozwoli na budowanie postawy społecznej wolnej od uprzedzeń, uzyskanie europejskiej wartości dodanej.
- opracowanie przez uczniów programu wycieczki historycznej po naszym regionie i wykorzystanie go podczas wizyty uczniów ze szkoły partnerskiej w Gaimersheim, których nasza szkoła będzie gościła latem 2018. Działanie to przyczyni się do poszerzenia wiedzy historycznej o regionie, rozwinie umiejętności analityczne, gromadzenia szczególnych informacji oraz wyboru kluczowych kwestii, do których należy się odnieść. Wykorzystanie tego programu podczas wymiany polsko-niemieckiej mamy nadzieję wpłynie pozytywnie na postawę wobec integracji europejskiej. Rozwinie nasze doświadczenie w organizacji spotkań międzynarodowych.
- opracowanie przez uczestników wymiany prezentacji multimedialnej na temat historii i kultury Bawarii na bazie wiedzy zdobytej podczas pobytu młodzieży w Gaimersheim wiosną 2019 roku oraz zaprezentowanie jej społeczności szkolnej podczas Dnia Europy – poza wymienionymi wcześniej, rozwinie umiejętność selekcji materiałów, umiejętność kreatywnego i krytycznego myślenia, przyczyni się do przyrostu wiedzy na temat kultury, klimatu, geografii jednego z państw UE.
- upowszechnienie ważnych wydarzeń z historii Polski poprzez fotorelacje z obchodów świąt narodowych w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku w języku angielskim, języku niemieckim i języku hiszpańskim (strona internetowa szkoły, platforma e-Twinning, Facebook i Youtube oraz w języku polskim (strona internetowa szkoły, instytucji partnerskich oraz zaprzyjaźnionych portali informacyjnych). Działanie to udoskonali umiejętności techniczne uczestników (tj. wykorzystanie narzędzi internetowych, programów komputerowych), rozwinie umiejętności interpersonalne, współpracy w zespole, inspirowania innych do działania.
- opracowanie przez uczniów naszej szkoły questu historycznego dotyczącego naszego regionu oraz wykorzystanie go podczas wymiany polsko-niemieckiej. Po raz kolejny rezultatem tego działania będzie przyrost wiedzy historycznej, nabycie umiejętności tworzenia gry zespołowej typu QUEST.
- w ciągu trwania projektu 8 nauczycieli naszej szkoły wyjedzie do Irlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i na Maltę, aby tam doskonalić swoje umiejętności językowe, a przede wszystkim nawiązywać nowe kontakty i planować wymianę młodzieży pomiędzy szkołami europejskimi.
- będziemy starać się o przyznanie Krajowej Odznaki Jakości – przyznawanej przez Krajowe Biuro e-Twinning
- uczniowie i nauczyciele otrzymają Certyfikat Europass CV, a także Certyfikat Europass Paszport Językowy – dokumenty, które w sposób przejrzysty przedstawiają kwalifikacje i są niezbędne na europejskim rynku pracy.
Program Erasmus plus

to szansa na lepszą przyszłość w Europie
ULOTKI
DOKUMENTY
PRZEGLĄD WYDARZEŃ
„Z FORTEPIANEM W WALIZCE”
W WYKONANIU UCZNIÓW ZSOIZ W GROMNIKU
SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU NA MALTĘ
WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA ZSOIZ W GROMNIKU ORAZ GYMNASIUM GAIMERSHEIM
NIEZAPOMNIANE CHWILE W OXFORDZIE
PODRÓŻUJĄC, POSZERZASZ WSZELKIE HORYZONTY…
PRZYGODA ŻYCIA, CUDOWNI LUDZIE, CIEKAWA KULTURA ORAZ NOWY BAGAŻ DOŚWIADCZEŃ
CAMBRIDGE – SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+
Narodowa Agencja i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za publikowaną treść.