Wzorem lat ubiegłych w dniach 29 czerwca – 7 lipca br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku odbyła się kolejna wymiana młodzieżowa z Gymnasium w Gaimersheim (Bawaria-Niemcy). W wymianie udział wzięło 20 uczniów ze strony polskiej oraz 20 ze strony niemieckiej, organizatorami wymiany byli nauczyciele języka obcego ZSOiZ: p. Marzena Habas oraz p. Urszula Sanek. Po stronie niemieckiej opiekę pełnili p. Susanne Bellmann, p. Silke Roth oraz p. Johannes Gläser. Projekt współfinansowany był ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieżowej, Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge oraz Starostwa Powiatowego w Tarnowie.
„Polacy i Niemcy po II wojnie światowej – droga ku pojednaniu w niespokojnych czasach” – to temat przewodni tegorocznej wymiany. Na podstawie wydarzeń historycznych, a szczególnie II wojny światowej, uczniowie poruszali tematykę dotyczącą uprzedzeń, stereotypów, praw człowieka, wolności oraz porozumienia między narodami.
Program wymiany obejmował: wycieczki (do Tarnowa, Krakowa, Oświęcimia, na Skamieniałe Miasteczko w Ciężkowicach), zajęcia rekreacyjne (wyjazd na kręgle, grill przy TKKF Ciężkowice, rozgrywki sportowe na Orliku przyszkolnym, dyskoteka), udział w wieczorku kulturowym, zajęcia warsztatowe , prace porządkowe na cmentarzach z I wojny światowej w Chojniku i Siemiechowie, wizyta na cmentarzu żydowskim w Rzepienniku Strzyżewskim, cmentarzach wojennych w Staszkówce, Łużnej i Biesnej
W programie wymiany nie mogło również zabraknąć wizyty w Starostwie Powiatowym w Tarnowie, gdzie powitał nas p. Zbigniew Karciński, Wicestarosta Tarnowski.
Celem spotkania młodzieży nie było tylko upamiętnianie wydarzeń z przeszłości, ale przede wszystkim budowanie wspólnej przyszłości, wzajemnej tolerancji i szacunku.
W ciągu dziewięciu mile spędzonych dni młodzież znalazła wspólne zainteresowania, poznała kulturę i zwyczaje sąsiadujących państw oraz zawiązała wspólne przyjaźnie, co w dużej mierze przyczyniło się do budowania wspólnej przyszłości bez wojen, wrogów i agresji.
W marcu przyszłego roku młodzież polska wyjedzie z rewizytą do Bawarii.
DZIEŃ 1
– wycieczka na Skamieniałe Miasteczko w Ciężkowicach
– zajęcia integracyjne, animacje językowe oraz grill i rozgrywki sportowe przy TKKF Ciężkowice
DZIEŃ 2
– wizyta w Starostwie Powiatowym w Tarnowie
– gra miejska w Tarnowie, zwiedzanie
– wyjazd na kręgle
– wspólne kibicowanie podczas meczu Polska-Portugalia
DZIEŃ 3
– warsztaty historyczne dotyczące I i II wojny światowej
– wizyta na cmentarzu Żydowskim w Rzepienniku Strzyżewskim oraz na cmentarzach wojennych z okresu I wojny światowej w Staszkówce, Łużnej oraz Biesnej.
DZIEŃ 4
– wycieczka do Krakowa, zwiedzanie
– rejs statkiem po Wiśle
DZIEŃ 5
– dzień rodzinny (spędzony wspólnie z partnerem niemieckim we własnym domu)
DZIEŃ 6
– wyjazd do Państwowego Muzeum Auschwitz oraz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
DZIEŃ 7
– warsztaty na temat stereotypów i uprzedzeń
– prace porządkowe na cmentarzach z okresu I wojny światowej nr 149 w Chojniku oraz nr 181 w Siemiechowie
DZIEŃ 8
– warsztaty na temat praw człowieka
– uroczystość upamiętniająca poległych w wojnach
– wieczorek kulturowy, dyskoteka
DZIEŃ 9
– spotkanie z wójtem gminy Gromnik, p. Bogdanem Staszem
– pożegnanie