21 października 2011r. na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się I Sympozjum Biografistyki Policyjnej „Policjanci Wczoraj i Dziś”, w którym uczestniczyła delegacja z naszej Szkoły.
Organizatorami sesji byli:
- Komenda Główna Policji
- Muzeum Niepodległości w Warszawie
- Uniwersytet Warszawski
- Wyższa Szkoła Humanistyczno – Przyrodnicza w Sandomierzu
- Stowarzyszenie Muzeum Policji w Kielcach
Uczestników sympozjum, powitał prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski – prorektor Uniwersytetu Warszawskiego.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.:
- nadinsp. Waldemar Jarczewski – Zastępca Komendanta Głównego Policji,
- gen. insp. Leszek Szreder oraz gen. Marek Bieńkowski – byli Komendanci Główni Policji,
- nadinsp. Ryszard Siewierski – były Zastępca Komendanta Głównego Policji,
- prof. zw. dr hab. Brunon Hołyst – ikona polskiej kryminalistyki,
a także inni przedstawiciele Policji i świata nauki.
Wśród obecnych w Audytorium Maximum UW obecni byli zaproszeni przedstawiciele sześciu szkół ponadgimnazjalnych w kraju, w których istnieją klasy mundurowe, w tym nasza siedmioosobowa grupa w składzie: Weronika Skowronek, Mariola Samborska, Daniel Rojek, Izabela Łysyk, Magdalena Rydarowicz, p. Barbara Warchoł i p. Urszula Sanek.
W czasie uroczystości wręczono nagrodę honorową „Fortiter et recte” („Mężnie i Sprawiedliwie”), która stanowi formę uhonorowania zasług funkcjonariuszy policji i osób cywilnych, instytucji oraz stowarzyszeń działających na rzecz Policji, a także ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa państwa i obywateli, jak również badań naukowych i działalności wydawniczej dotyczącej polskiej Policji.
Następnie głos zabrał komisarz Zbigniew Bartosiak, który opowiedział o projekcie „Młodzieżowych patroli obywatelskich”, realizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Gostyninie, w ramach unijnych programów operacyjnych.
Kolejnym punktem programu była sesja naukowa, której przewodniczył prof. dr hab. Zbigniew Judycki z Komendy Głównej Policji. Podczas tej sesji zaprezentowano m.in. postać profesora Pawła Horoszowskiego – prekursora kryminalistyki w Polsce (wykładał prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski z UW).
Przedstawiono również dokonania Stanisławy Paleolog, jednej z pierwszych kobiet w strukturach przedwojennej policji (prelegentem była mgr Izabela Wójcik z KRP W-wa II).
Podinsp. Daniel Głowacz z KGP przedstawił sylwetkę „Sanacyjnego komendanta”, natomiast o Włodzimierzu Sobolewskim i jego dokonaniach wykład przedstawił podinsp. dr inż. Robert Maciejczyk z MSWiA.
Po zakończeniu sesji została rozpoczęta dyskusja, kontynuowana w kuluarach, w którą włączyli się także uczniowie naszej szkoły.
Ostatnim, ale bardzo emocjonującym punktem programu był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.
Sympozjum towarzyszyła wystawa zatytułowana „Policja w ochronie dziedzictwa narodowego”, gdzie znaleźliśmy odniesienia do naszego regionu.
W spotkanie wpleciona była również promocja I tomu „Encyklopedii Policji”.
Po zakończeniu sympozjum zdążyliśmy jeszcze oddać hołd walczącym za ojczyznę przy Grobie Nieznanego Żołnierza, odwiedziliśmy także Pałac Prezydencki.