Państwa posiadające broń jądrową
Według raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem obecnie na świecie jest dziwewięć państw posiadających broń jądrową. Należy do nich (w nawiasie podano liczbę posiadanych głowic):
państwa nuklearne, które przyjęły program jądrowy przed wejściem w życie układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej
- Stany Zjednoczone (6800),
- Rosja (7700),
- Wielka Brytania (215),
- Francja (300)
- Chińska Republika Ludowa (280),
państwa, które nie podpisały NPT, czyli układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej
- Indie (130-140),
- Pakistan (140-150),
- Korea Północna (10-20),
państwo które oficjalnie nie dysponują bronią jądrową, ale w rzeczywistości ją posiada
- Izrael (80).
Od kiedy w 1970 wszedł w życie układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, trzy państwa nie wzięły w nim udziału i przeprowadzały testy jądrowe: Indie, Pakistan, oraz Korea Północna. Korea była członkiem układu o nierozprzestrzenianiu, jednak wystąpiła w 2003 roku. Spośród wszystkich dziewięciu państw Korei Północnej jako jedynej nie udało się przeprowadzić udanego testu jądrowego. Ponadto nieoficjalnym posiadaczem broni jądrowej jest także Izrael, choć nie jest do końca jasne, kiedy i gdzie przeprowadził jądrowe testy.
Na świecie jest wprawdzie coraz mniej broni jądrowej, ale zarazem mocarstwa atomowe inwestują miliardy w jej modernizację. Żadne nie jest też gotowe do rezygnacji z broni nuklearnej – wynika z najnowszego raportu SIPRI.
Głowice jądrowe w Europie
Tylko dwa państwa unijne posiadają broń nuklearną, są toWielka Brytania i Francja.
Brytyjski arsenał broni jądrowej wynosi szacunkowo 215 głowic atomowych, z których 120 uważanych jest za gotowe do wystrzelenia. W 2016 roku brytyjski parlament przegłosował uruchomienie następcy programu odstraszania nuklearnego Trident. Rząd zapowiedział jednak, że nie będzie on finansowany w całości, tylko jego poszczególne etapy.
Francja, której arsenał atomowy obejmuje blisko 300 głowic nuklearnych, zasygnalizowała, że zamierza zmodernizować swój program atomowy. Zgodnie z planami rządu w Paryżu, do 2035 roku Francja ma być też w posiadaniu strategicznych okrętów podwodnych nowej generacji.