Nord Stream (Gazociąg Północny) – gazociąg do transportu gazu ziemnego z Wyborgu w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Gazociąg biegnie dnem Morza Bałtyckiego, omija Polskę i republiki bałtyckie. Jego długość wynosi 1222 km (w tym 1189 km wynosi odcinek podmorski), jest to najdłuższy gazociąg morski na świecie. Pierwsza nitka gazociągu została oddana do użytku 8 listopada 2011 roku. Druga została oddana 8 października 2012 roku.
Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech.
Gazociągiem tym Rosja planuje przesyłać 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Partnerami Gazpromu w projekcie są zachodnie firmy energetyczne: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell. Projektowi sprzeciwiają się Stany Zjednoczone, Polska, kraje bałtyckie i Ukraina. Budowę rozpoczęto we wrześniu 2018 roku, na pewno inwestycji nie uda się zrealizować do końca 2019 roku (pierwotny termin zakończenia budowy), zakończenie budowy Nord Stream 2 może zostać odłożone na drugą połowę 2020 roku. Jest to związane z brakiem pozwolenia na budowę ze strony Danii. Pozwolenia zostały wydane w Szwecji, Niemczech, Finlandii i Rosji. Prace przygotowawcze na lądzie i na morzu rozpoczęły się w 2018 roku we wszystkich czterech wyżej wymienionych krajach, a rurociąg jest obecnie układany na wodach Niemiec, Szwecji i Finlandii.