Zamachy terrorystyczne w Norwegii – miały miejsce 22 lipca 2011. O godz. 15:20 doszło do wybuchu bomby w centrum Oslo przed biurem premiera Norwegii – Jensa Stoltenberga (norweski polityk, ekonomista, był przewodniczącym Partii Pracy od 2002 do 2014, premierem Norwegii w latach 2000–2001 oraz 2005–2013, a od 1 października 2014 jest sekretarzem generalnym NATO) oraz innymi budynkami rządowymi. W eksplozji zginęło 8 osób, a kilkanaście zostało rannych. Drugi atak miał miejsce niecałe dwie godziny później na obozie dla młodzieży zorganizowanym przez organizację młodzieżową Norweskiej Partii Pracy, na wyspie Utøya. Uzbrojony mężczyzna otworzył ogień do przebywającej tam młodzieży, zginęło 69 osób.
Norweska policja aresztowała 32-letniego Andersa Behringa Breivika – sprawcę strzelaniny na Utøya, który następnie został oskarżony o obydwa ataki. Zamach był kierowany pobudkami ideologicznymi. Zamachowiec był sympatykiem skrajnej prawicy, należał do Partii Postępu. 24 sierpnia 2012 Breivik został skazany na 21 lat więzienia, bez możliwości przedterminowego zwolnienia przed upływem 10 lat. Sąd zastrzegł sobie prawo do bezterminowego przedłużenia kary, jeśli Breivik nadal będzie postrzegany jako zagrożenie dla społeczeństwa. Jest to najwyższy wymiar kary w Norwegi.
Anders Behring Breivik – sprawdźcie kim jest zamachowiec z Norwegii https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2168901,Anders-Breivik-kim-jest-zamachowiec-z-Norwegii
Warto zobaczyć film: „22 lipca”
Recenzje filmu:
„Film „22 July” w reżyserii nominowanego do Oscara Paula Greengrassa (Kapitan Phillips, Lot 93) opowiada o wydarzeniach rozgrywających się bezpośrednio po najtragiczniejszym zamachu terrorystycznym w historii Norwegii. 22 lipca 2011 roku prawicowy ekstremista zdetonował bombę w samochodzie-pułapce na terenie Oslo, a następnie otworzył ogień na obozie organizacji młodzieżowej, zabijając łącznie 77 osób. W „22 July”, towarzysząc jednej z ocalałych z zamachu osób w fizycznej i emocjonalnej podróży, obserwujemy, jak cały kraj radzi sobie na drodze do pojednania i zagojenia ran.” (źródło: https://www.filmweb.pl/film/22+lipca-2018-810625)
„Rankiem 22 lipca Anders Behring Breivik podjechał białą furgonetką pod jeden z budynków rządowych w centrum Oslo. Wysiadł, zmienił środek transportu, po czym wyruszył na wyspę Utoya, oddaloną od stolicy o jakieś 40 kilometrów. Zanim jeszcze opuścił miasto, furgonetka wybuchła. Wieść szybko rozniosła się po kraju i świecie. Mężczyzna, przyjeżdżając na Utoyę, wiedział jednak jak nie wzbudzać podejrzeń i sprawić, by wpuszczono go na prom. Ubrany w policyjny uniform, z łatwością dostał się na teren, gdzie odbywał się właśnie obóz dla młodych zwolenników Partii Pracy. Rozpętało się piekło. Breivik, ze stoickim spokojem przechadzając się po wyspie, zabił 69 osób, zanim schwytała go policja.” (źródło: https://film.com.pl/recenzje/10159195/22-lipca-paul-greengrass-o-zamachach-w-norwegii.html)
Zwiastun filmu „22 lipca”:
Uzupełnieniem „22 lipca” jest drugi film o zamachu w Norwegii „Utoya, 22 lipca”