Rys historyczny:
12 czerwca 2018 r. – umowa między Skopje i Atenami przewidująca konstytucyjną zmianę nazwy Macedonii na „Republika Macedonii Północnej”.
Umowa Skopje-Ateny to próba zakończenia trwającego 27 lat sporu o nazewnictwo i prawa do spuścizny antycznej Macedonii. Od ogłoszenia przez Macedonię niepodległości w 1991 roku władze Grecji protestowały przeciwko używaniu przez nią nazwy odwołującej się do dziedzictwa starożytnych Macedończyków, obawiając się, że Macedonia mogłaby wystąpić z roszczeniami terytorialnymi w stosunku do greckiej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego.
To właśnie z tego powodu Ateny przeforsowały na arenie międzynarodowej używanie przez niektóre państwa nazwy Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (FYROM) po uzyskaniu przez Macedonię niepodległości w 1991 roku. Wprowadzając w latach 90. embargo handlowe, Grecja doprowadziła również do zmiany flagi swojego sąsiada, utrzymując, że znajdujące się na niej wcześniej szesnastoramienne żółte słońce z Werginy to antyczny grecki symbol. Obecnie słońce to jest ośmioramienne.
Aby nie irytować Greków, odsłonięty w 2011 roku górujący nad skopijską starówką monument Aleksandra Wielkiego oficjalnie nazwano „pomnikiem bojownika na koniu”. Po objęciu w 2017 roku władzy Zaew postanowił wykonać kolejne pojednawcze gesty – Aleksander Wielki przestał być patronem lotniska w Skopje oraz głównej drogi łączącej Grecję i Macedonię. Nazwano ją „autostradą przyjaźni”.
20 czerwca 2018 r. – macedoński parlament ratyfikował umowę z Grecją.
26 czerwca 2018 r. – prezydent Macedonii – Gjorge Iwanow nie podpisał ustawy ratyfikującej ostateczne porozumienie z Grecją w sprawie zmiany nazwy państwa macedońskiego.
5 lipca 2018 r. – macedoński parlament ponownie ratyfikował porozumienie z Grecją w sprawie zmiany nazwy państwa. Ustawa wróciła do parlamentu, gdy jej podpisania odmówił prezydent Gjorge Iwanow.
30 września 2018 r. – w referendum konsultacyjnym Macedończycy wypowiadają się za zmianą nazwy kraju i tym samym integracją z NATO i UE.
11 stycznia 2019 r. – Macedoński parlament uchwalił poprawkę do konstytucji, która zmienia nazwę państwa na „Republika Macedonii Północnej”. Nowa nazwa zacznie obowiązywać, gdy umowę z Macedonią ratyfikuje parlament w Atenach.
25 stycznia 2019 r. – grecki parlament niewielką większością głosów zaakceptował porozumienie z Macedonią o zmianie przez ten kraj nazwy na Republika Macedonii Północnej.
6 lutego 2019 r. – ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Ratyfikacja protokołu zazwyczaj trwa około roku. Trzy inne kraje byłej Jugosławii – Słowenia, Chorwacja i Czarnogóra – przystąpiły już do NATO, a tylko dwa – Serbia oraz Bośnia i Hercegowina – pozostają poza strukturami Sojuszu
8 lutego – grecki parlament ratyfikował protokół przyjęcia Macedonii Północnej do NATO
13 lutego 2019 r. – „Macedonia Północna” na pierwszych znakach drogowych na przejściu w Bogorodicy na granicy macedońsko-greckiej w ramach realizacji historycznego porozumienia między Skopje i Atenami.
przed końcem 2019 r. – ministerstwo spraw wewnętrznych w Skopje ma zacząć wydawać paszporty już z nową nazwą państwa
na początku 2020 r. – macedoński bank centralny rozpocznie emisję nowych banknotów.
wiosną 2020 r. – Republika Macedonii Północnej dołączy jako 30 kraj do NATO.
Źródło: https://www.tvn24.pl/raporty/spor-o-nazwe-kraju,1289