Po raz drugi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu młodzieży „Workcamp” w miejscowości Sandbostel w Niemczech.
Razem z p. Małgorzatą Sobieraj czwórka naszych uczennic (Ewa Ryndak, Marzena Kotowicz, Katarzyna Król i Angelika Madycka) miały okazję do zawarcia nowych przyjaźni, poznania Niemiec i ich kultury oraz do poprawienia swoich zdolności językowych. Do grona polskich uczestników dołączyli także Piotr i Adam z Poznania.
Głównymi językami obozu były j. niemiecki i j. angielski. Młodzież na tegorocznym obozie pochodziła aż z 5 krajów: Niemiec, Polski, Ukrainy, Rosji i Włoch. Corocznym hasłem takich spotkań jest „Praca dla pokoju”. Hasło to wypisywane jest każdego roku na koszulkach, noszonych przez uczestników obozów, w różnych językach. Dzięki takim spotkaniom młodzi ludzie mają możliwość poznania kultur innych krajów, wzięcia udziału w różnych zajęciach związanych z historią, mogą odpocząć od codziennych obowiązków i przede wszystkim uświadomić sobie, jak ważne są działania podejmowane na rzecz pokoju.
Podczas dwóch tygodni spędzonych w Niemczech mieliśmy różnorakie zajęcia takie jak np. wypalanie glinianych tabliczek z danymi osobowymi jeńców sowiecki pochowanych w masowych grobach na cmentarzu wojennym w Sandbostel.
Innym również ciekawym zajęciem było nakręcenie własnego filmu dotyczącego obozu. Każdy kraj nagrywał swój własny materiał o jeńcach tej samej narodowości , który później był wszystkim przedstawiany. My nagraliśmy film o młodej parze powstańców warszawskich, która trafiła do obozu w 1944r. Ich historia jest niezwykła, ponieważ pobrali się w obozie jeńców w Sandbostel. Nazwaliśmy nasz film „Kobieta – wojna i miłość” i wzięliśmy w nim osobiście udział jako aktorzy.
Przeprowadzaliśmy także akcję „Czerwona dłoń”, mającą na celu protest przeciwko wcielaniu dzieci do armii. Wraz z workcamp’em z Luneburga rozdzieliliśmy się na trzy grupy do trzech miast, gdzie prowadziliśmy tę akcję.
Podczas wieczorku kulturowego mieliśmy okazję przedstawić swój kraj i szkołę. Zaprezentowałyśmy legendę o Lechu, Czechu i Rusie za pomocą scenki, a także puściłyśmy filmik pt. „Animowana historia Polski”. Reprezentowałyśmy naszą szkołę ubrane w mundury, a także śpiewałyśmy dwie tradycyjne piosenki polskie („Takiego Janicka”; oraz „Hej z góry, z góry”). Zaprezentowałyśmy także tradycyjny krakowski strój. Po oficjalnej części nastąpił czas zabawy.
Ciekawym punktem programu był także dzień u niemieckich rodzin. Podzieliliśmy się w kilkuosobowe grupki i spędzaliśmy cały dzień z wybraną rodziną niemiecką. Niekiedy były to małżeństwa, ale także zupełnie młode osoby, które wzięły uczestników np. na wyprawę kajakową.
Każdy dzień był intensywny, wiele w nich było radości i zabawy. Mieliśmy do dyspozycji boisko do piłki nożnej i siatkowej, gdzie często odbywały się mecze, a także stoły do ping-ponga. Byliśmy także w lokalnej kręgielni.
W ciągu całego wyjazdu mieliśmy też okazję wyjazdu do Hamburga, Luneburgu oraz do Heide Parku w Soltau, gdzie bawiliśmy się cały dzień na najróżniejszych rolllercoasterach.
Ostatnim wielkim wydarzeniem naszego obozu była uroczystość upamiętniająca śmierć poległych w obozie jenieckim w Sandbostel, podczas której każdy kraj składał wieniec w hołdzie poległym oraz miał krótkie przedstawienie.
Takie wyjazdy dostarczają młodym ludziom wiele atrakcji i niezapomnianych chwil, a także pozwalają poznać nowe kraje, nowych ludzi i poćwiczyć swoje zdolności językowe. W tym roku był to naprawdę wspaniały obóz i miejmy nadzieję, że w następnych latach będzie podobnie.
Współorganizator i opiekun obozu: mgr Małgorzata Sobieraj